Szerezz nálunk Kutyajogsit!
Szeretnél biztonságosan sétálni kutyusoddal a városban? Örülnél, ha nem húzna a pórázon, nem támadna ki a járókelőkre, nem ugatná a bicikliseket? Akkor téged is várunk “KUTYAJOGSI – Párosban a városban” A, B, és C katregóriás képzéseinkre és vizsgáinkra!
Programunk leírása:
A „Kutyajogsi – Párosban a városban” nem csak egy tanfolyam vizsgával, sokkal inkább egy hosszú távú családi kutyás program egyik állomása. Egy olyan „kutyavezetési csomag”, amiben a gazdi és a kutya tanítása mellett nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy megértsük a kutyánk viselkedését, megelőzzük a „viselkedési problémákat”, felkészítsük a gazdit arra, hogy mikre kell figyelni, hogyan érdemes reagálnia bizonyos helyzetekben.
Programunk főbb állomásai:
- Kutyaovi (természetesen lehet csatlakozni a programhoz felnőtt kutyával is, itt egyéni megbeszélés és felmérés szükséges a kutya szocializációjáról)
- Egyéni engedelmes alapozó foglalkozások
- Csoportos engedelmes tanfolyam
- Csoportos engedelmes haladó gyakorlások (ld. az előző linket)
- Vizsgák: „A”, „B” és „C” kategóriás kutyajogsi (lásd lent)
- Kutyás sportok rendszeres gyakorlása (Agility, Obedience, Dog dancing)
- Esetenként javasoljuk a bentlakásos képzést, amikor a kutya 4-6 hétig az oktatónál lakik és ott kezdi meg „tanulmányait”.
Tapasztalatunk szerint a kezdő kutyások és/vagy a kezdő kutyák a leghatékonyabban az egyéni foglalkozásokon tudnak fejlődni, hiszen ott és akkor csak rájuk figyel az oktató, minimális a zavaró tényező.
Természetesen a kiskutyák számára a tanítás, nevelés mellett ugyanilyen fontos a szocializáció, a sok-sok pozitív élmény kutya- és embertársaikkal, a környezetükkel.
A családi kutyás programunkhoz csatlakozóknak ezért azt javasoljuk, hogy látogassák a kutyaovis foglalkozásokat és emellett kezdjenek el heti rendszerességgel egyéni oktatásra is járni. Ahogy a kutya és gazdája együtt ügyesednek, az oviban is egyre jobban fog figyelni, együttműködni a kiskutya. Ilyenkor szervezünk páros gyakorlásokat is, ahol már nehezednek a körülmények, nagyobb a kihívás.
A kiskutyák általában 7-10 hónapos korukra érik el azt a mentális érettséget, amikor érdemes az 5 alkalmas csoportos engedelmes tanfolyamunkon részt venniük. A tanfolyam elvégzése után mehetnek a haladó csoportos gyakorlásokra, ami már nem tanfolyami jelleggel működik, de a fokozatosan nehezedő gyakorlatokkal egyre nagyobb kihívást jelent a párosoknak.
A tanfolyam 5 alkalmas: 3 x 1,5 órás kutyaiskolai foglalkozásból és 2 x 1 órás városi gyakorlásból áll.
A tanfolyam végén lehet teljesíteni a vizsgát, ami az „A” kategóriás kutyajogsi nevet kapta. A vizsga a kutyaiskolában zajlik, de az értékelésbe a tanfolyam városi gyakorlati részén nyújtott teljesítmény is beleszámít. Ha szükséges, további városi gyakorlásokat szervezünk, hiszen a cél nem a vizsga mielőbbi teljesítése, hanem a jó kapcsolat kialakítása a kutyánkkal, a biztonságos, kényelmes séták elérése városban is.
A haladó csoportos engedelmes gyakorlásokon fokozatosan nehezednek a gyakorlatok, alkalmanként szervezünk városi gyakorlásokat és idegen pályás edzéseket is, és évente 2-3 alkalommal szervezünk „B” és „C” kategóriás vizsgákat is.
„A” kategóriás kutyajogsi:
A tanfolyam 5 alkalmas: 3 x 1,5 órás kutyaiskolai foglalkozásból és 2 x 1 órás városi gyakorlásból áll.
A tanfolyam végén lehet teljesíteni a gyakorlati vizsgát.
Tananyag:
- Engedelmes gyakorlatok a kutyaiskolán. Az egyéni képzések során a gazdi megtanulja, hogyan jutalmazza, hogyan vezesse a kutyáját, valamint házi feladatokat is kap.
- A tananyag része a behívás, a jobb és bal láb mellett követés pórázon, a láb mellé beülés, az ül, áll, fekszik tanítása kéz és hangjellel, a szemkontaktus felvétele és megtartása vezényszóra. A menetelést ütemváltásokkal (normál lépés, lassú futás, lassú lépés) és irányváltásokkal, kiskörökkel, stb. tesszük változatossá a gyakorlások során.
- Elkezdünk különböző trükköket is tanítani, pl. hajol, láb között szlalom, tolatás, pacsi, különböző tárgyak kerülése, stb.
- Megismertetjük a kutyákat néhány agility akadállyal, valamint egyedi tárgyakon (láda, autógumi, stb.) is gyakoroljuk a trükköket.
- Elkezdjük a pozíciók (ül, áll, fekszik) megtartását, a helyben maradást.
- A gyakorlásokon van kutyacsere, amikor mindenkinek a másik kutyájával kell először kapcsolatot teremtenie, elérnie, hogy a másik kutyája rá figyeljen, neki is megcsináljon egyszerűbb feladatokat. Ez a kutyák számára is pozitív élmény és fontos a szocializáció szempontjából.
A feladatok nagy része elsősorban azt a célt szolgálja, hogy a kutyánkkal minél jobb kapcsolatot alakítsunk ki, amiben a pozitív tanulási élmények nagy szerepet játszanak. Azért is fontos ezeket a feladatokat egyre nehezebb körülmények között is gyakorolni, hogy a kutyánk minden helyzetben kézben tartható, fegyelmezett legyen, ha valamitől bizonytalan vagy agresszív lenne, akkor is tőlünk várja az irányítást, a vezetést.
Vizsga:
A gyakorlati vizsga során a tanfolyamon megtanult gyakorlatok lesznek, az oktató irányításával. A tanfolyam és a vizsga során lehet folyamatosan kézben tartani jutalom falatot és jutalmazni, dicsérni a kutyát. A feladatokat csoportban és párosával hajtják végre a vizsgázók. A vizsga teljes időtartama 1-1,5 óra (létszámtól függően).
A vizsgán is van kutyacsere, ahol először kisorsoljuk, hogy ki melyik kutyával dolgozik, majd egyszerre két páros az oktató utasításait követve dolgozik a kutyával. (A kutyacserénél rövidebb, egyszerű feladatokat kell teljesíteni.)
A vizsga része a behívás mozgó csoporton keresztül (pórázon lévő kutyákkal). Az oktató megfogja a kutyát, majd a jelzésére a gazdának magához kell hívnia a kutyát a csoport túloldaláról. A kutyának 30 mp-en belül el kell érnie a gazdájához, akinek meg is kell fognia a kutyát. Ha a behívás sikertelen, a vizsgát tovább folytathatja, de nem kaphatja meg a Kutyajogsit.
„B” kategóriás kutyajogsi:
A jelentkezés feltétele: az “A” kategóriás kutyajogsi megszerzése.
- A haladó csoportos gyakorlásokon a korábban tanult feladatokat további nehezítések mellett gyakoroljuk. Ezek a nehezítések egyrészt az újabb zavaró körülmények közti gyakorlás, másrészt a segítségek (nem a jutalmazás!) fokozatos elhagyása (kevesebb segítség hanggal, a jutalomfalat nincs állandóan a kezünkben).
- Elkezdjük a póráz nélküli munkát (szabadon követés). A pozíciók (ül, áll, fekszik) láb mellett, egyre kevesebb segítséggel (csak hang, vagy csak kézjellel) gyakorlását.
- A helyben maradást is egyre komolyabban gyakoroljuk. Újabb trükköket tanítunk a kutyáknak, illetve a korábban elkezdett trükköket gyakoroljuk.
- Az egyéni és csoportos foglalkozásokon is sok elméleti kérdés felmerül, amiből összeállítottunk egy áttekinthető anyagot. Ezt egy interaktív előadás keretében évente egy-két alkalommal elérhetővé tesszük és ebből az elméleti anyagból egy tesztet állítunk össze, aminek a sikeres teljesítése a „B” kategóriás kutyajogsi második feltétele (az első feltétel az „A” kategóriás kutyajogsi megszerzése).
– Az elméleti anyagban szó lesz a kutyák származásáról, a háziasításról, a fajták kialakításának szempontjairól, ami segít megérteni a kutyáink viselkedését.
– Beszélgetünk a kutyákat irányító ösztönökről, ezek fejlesztéséről, hasznáról a tanítás során. A kutyák tanulását nehezítő és segítő reakciókról. A kiképzési módszerekről, azok változásáról. Motivációról, jutalmazásról, tiltásról, büntetésről.
– Állatvédelemről, jogszabályokról, amik a kutyatartókra vonatkoznak.
– Egészségügyi kérdésekről, tenyésztésről, örökbefogadásról, ivartalanításról.
Vizsga:
- Elméleti vizsgarész: teszt a fenti elméleti anyagból.
- Gyakorlati vizsgarész: gyakorlati vizsga a fenti gyakorlati anyagból.
Legutóbbi hozzászólások